CILJEVI
Meteorološki tsunamiji - atmosferski-uzrokovani oceanski valovi plitkog mora na periodima tsunamija - i općenito neseizmičke oscilacije razine mora na minutnim periodima privukli su veliku pozornost istraživača u posljednjem desetljeću zbog dostupnosti globalnih mjerenja visoke razlučivosti i razvoja združenih modela atmosfere i oceana. Interes je postao još izraženiji nakon eksplozivne erupcije vulkana Hunga u siječnju 2022. godine, koja je stvorila planetarne akustičko-gravitacijske valove u atmosferi i meteorološke tsunamije u oceanima.
Stoga projekt GLOMETS ima za cilj unaprijediti znanje o dinamici kako planetarnih meteoroloških tsunamija tako i lokalnih događaja, pri tome koristeći sva dostupna mjerenja i numeričke alate, te istražujući: (1) globalni hazard od meteoroloških tsunamija uzrokovanih eksplozivnim vulkanskim erupcijama i udarima asteroida, (2) obalni hazard sa razlučivošću manjoj od kilometra, (3) mogućnost kvantificiranja hazarda meteoroloških tsunamija pomoću klimatskih modela, s ciljem procjene hazarda u budućoj klimi, (4) mogućnost optimizacije i poboljšanja praćenja meteoroloških tsunamija, i (5) primjenu stohastičkih tehnika za kvantifikaciju neodređenosti kod meteoroloških tsunamija.
Za postizanje ovih ciljeva koristit će se najsuvremeniji alati, kao što su (1) visokofrekventni podaci razine mora u svjetskim oceanima, (2) globalni i (ispod)kilometarski združeni modeli atmosfere i mora, (3 ) klimatske simulacije, reanalize i klimatski produkti, i (4) tehnike kvantificiranja neodređenosti i metode optimalnog eksperimentalnog dizajna. Projekt okuplja hrvatske i inozemne stručnjake koji prednjače u istraživanju i primjeni predloženih metoda u geoznanostima. Projekt će pri provedbi dati procjene hazarda svih navedenih procesa, koji trenutno ne postoji za meteorološke tsunamije, jer sadašnja istraživanja se uglavnom temelje na reproduciranju pojedinačnih ekstremnih događaja.